FOTO: V Partizánskom sa začalo s búraním „205-ky“

767
Začalo sa s búraním „205-ky“

V piatok 9. februára presne o 10.00 h doobeda sa ťažké mechanizmy „zahryzli“ do bytového domu č. 205 na Nábrežnej ulici. Práce by mali byť hotové do dvoch mesiacov. Na mieste po zbúraní bytovky zatiaľ bude rásť len tráva.

Bytový dom s 18 bytmi, ktorý postavili ešte v roku 1961, bol v nevyhovujúcom stave. Mesto sa preto rozhodlo pre asanáciu. „Na začiatku bola priam radosť bývať v tomto peknom prostredí pri rieke, byty boli nové, čisté. Postupne sa sem ako nájomcovia dostali rodiny, ktoré sa správali asociálne, byty zničili až sa to dostalo do štádia, že sa v nich už bývať nedalo,“ uviedol Vladimír Marko zo Správy majetku mesta. Zničené neboli len byty, ale aj schodištia, pivnice, v bytovom dome bolo mnoho potkanov či ploštíc.

Deložovanie domácností

O asanácii rozhodli poslanci mestského zastupiteľstva. Nejde o prvú bytovku, ktorú samospráva asanovala z dôvodu vybývania, rovnaký osud mali aj bytové domy č. 206 a 207, ako aj výšková budova na Námestí SNP. „Mesto dodržiava zásadu, že ak nájomca dlhodobo neplatí nájom, poškodzuje mestské byty, alebo sa správa v nájomných bytoch asociálne, je deložovaný z mestských bytov a nie je mu poskytnutá z našej strany žiadna náhrada. Pravdou je, že takíto ľudia dostávali šance, snažili sme sa, aby správanie zmenili, to sa ale nestalo,“ skonštatoval primátor Partizánskeho Jozef Božik s tým, že celkovo sa deložovalo zhruba 200 domácností, pričom dve tretiny z nich boli z minoritnej časti obyvateľstva.

Búranie aj s úpravami potrvá okolo dvoch mesiacov, priamo na mieste by mala prebiehať recyklácia stavebného materiálu, následne bude odvážaný na ďalšie spracovanie.

buranie bytovky 205 partizánskeburanie bytovky 205 partizánske buranie bytovky 205 partizánske buranie bytovky 205 partizánskeburanie bytovky 205 partizánske

Foto: pm, kch

Vyštudovala masmediálnu komunikáciu na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Vždy sa snaží prinášať zaujímavé informácie a objavovať inšpiratívnych ľudí a ich príbehy.