VIDEO: Ako sa žilo v nemocničnom kryte cez vojnu? Ukážu vám mladí nadšenci histórie

40
kryt podzemie nemocnice partizánske

Zrejme málo ľudí vie, že pod budovou nemocnice v Partizánskom sa nachádza nevyužívaný priestor. Oživiť sa ho rozhodlo občianske združenie (OZ) Vedieme.

Svojpomocne postupne pripravujú otvorenie muzeálnej expozície. Zameraná bude na históriu zdravotníctva v meste, ako aj históriu civilnej obrany v rámci Československej socialistickej republiky, na čo poslúžia dobové priestory, ktoré OZ doplní mnohými autentickými predmetmi.

Autentický život v kryte

Cieľom je poskytnúť návštevníkom autentický zážitok „života“ v nemocničnom kryte počas vojnového konfliktu, či inej vážnej situácie. „V roku 2018 sme otvorili našu prvú expozíciu, kt. bola situovaná priamo v areáli bývalých závodov a dokumentovala hlavne históriu Národného podniku 29. augusta. My sme však s kolegom Štefan cítili, že sa chceme posunúť ďalej a našu činnosť rozvíjať vo väčšom, preto sme oslovili nemocnicu so žiadosťou o prenájom týchto priestorov, ktoré sa nám zdali vhodné. Na projekt sa nám podarilo získať aj finančný príspevok z Participatívneho-komunitného rozpočtu Trenčianskeho samosprávneho kraja,“ objasnil Marek Schön.

Ide o rozsiahly priestor, ktorý ponúka široké možnosti využitia. Každá z miestností bude mať vlastný účel. „Priestory krytu boli dlho nevyužívané, čo sa odrazilo aj na jeho stave, museli sme nanovo sprevádzkovať elektroinštaláciu, vypratať priestory a vyspraviť steny, pribudli aj nové sociálne zariadenia,“ pokračoval ďalší člen združenia Štefan Janžo.

No photo description available.

Pôvodný vzhľad podzemia pod nemocnicou Partizánske
Upravené podzemie pod nemocnicou

Dobové vybavenie i nemocničné pomôcky

Kryt pozostáva z 26 miestností a celková plocha, ktorú má občianske združenie k dispozícii, je 180 m2. Takmer prvú ambulanciu, ktorá mala zároveň slúžiť ako miesto prvého stretu ukrývaného s lekárom. Ukrývaný by prišiel do tejto ambulancie, kde by sa podrobil vstupnému vyšetreniu. Lekár by podľa jeho stavu rozhodol, či môže prejsť ďalej do krytu. Hneď za ňou sa nachádza šatňa, ktorá je situovaná vedľa kúpeľne, kde si ukrývaní vykonali základnú očistu. V šatni by sa utreli a dostali by celkom nové oblečenie,“ ukázal redakcii už zriadené niektoré miestnosti Marek Schön.

Okrem samotnej muzeálnej expozície tu bude aj vzdelávacie centrum, na ktoré je vyčlenená najväčšia miestnosť. Slúžiť bude na mimoškolské vzdelávanie v oblasti civilnej ochrany. V priestoroch sa nachádzajú dobové, ale stále funkčné stroje. Ide napríklad o diesel agregát. „Máme tu záložný zdroj pre celý objekt, funguje na diesel a zapínal by sa v prípade, ak by došlo k výpadku elektrickej energie,“ povedal Marek Schön.

Občianske zduženie chce múzeum sprístupniť o niekoľko týždňov. Slávnostné otvorenie plánuje v úvode mája.

Foto a video: MTP

Vyštudovala masmediálnu komunikáciu na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Vždy sa snaží prinášať zaujímavé informácie a objavovať inšpiratívnych ľudí a ich príbehy.