Do Partizánskeho prišiel splnomocnenec pre rómske komunity. Dôvodom bolo búranie 205-ky

1252
buranie bytovky partizanske

Na pôde mestského úradu sa v stredu 14. februára uskutočnilo stretnutie zástupcov a pracovníkov samosprávy a zamestnancov Úradu splnomocnenca vlády Slovenskej republiky pre rómske komunity. Ich návšteva súvisela so sťažnosťami Rómov v súvislosti s asanáciou mestskej bytovky č. 205 na Nábrežnej ulici.

Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity vznikol v roku 2001. Ako sa uvádza na stránke inštitúcie, splnomocnenec ako poradný orgán vlády pre problematiku rómskych komunít v Slovenskej republike plní úlohy zamerané na riešenie záležitostí tejto komunity a realizuje systémové opatrenia na zlepšenie postavenia a ich integráciu do spoločnosti, zameraných na prevenciu sociálneho vylúčenia a podporu ich začleňovania do spoločnosti.

Prišli na podnet Rómov

Od novembra 2023 je splnomocnencom Alexander Daško, ktorý sa stretnutia v Partizánskom aj osobne zúčastnil. „Dôvodom na iniciovanie tohto stretnutia z našej strany bol najmä podnet zo strany Rómov, ktorí v Partizánskom žijú. Našou snahou bolo zistiť čo sa presne stalo, čo mesto viedlo k zbúraniu bytového domu č. 205, ale, samozrejme aj to, ako bola vyriešená bytová otázka u ľudí, ktorí asanáciou prišli o bývanie,“ skonštatoval splnomocnenec Úradu vlády SR.

Ako pokračoval, je zrejmé, že v Partizánskom je problém, ktorý treba riešiť. „Som príliš malý optimista, aby som si myslel, že by sa celá situácia vyriešila. Naša inštitúcia však ponúka samosprávam rôzne nástroje, ktorými sa isté problémy môžu eliminovať. Je potrebný však čas a hlavne i systém, ktorý sa nastaví, pričom je nevyhnutná spolupráca medzi majoritou a našim etnikom,“ pokračoval Alexander Daško. Na otázku čo sa osvedčilo v iných mestách Slovenska, má jasnú odpoveď: „Zamerať sa na deti. Terénna sociálna práca, komunitné centrá a podobne sú dôležité nástroje, ale sú len pomocné. Základom je podchytiť deti v skorom veku.“

buranie 205 partizanske
Stretnutie splnomocnenca Úradu vlády SR pre rómske komunity so zástupcami mesta

Čo prinieslo stretnutie?

Diskusie sa nezúčastnil len primátor Jozef Božik, ale aj zamestnanci Správy majetku mesta, Komunitného centra, miestnej občianskej poriadkovej služby, terénne sociálne pracovníčky či bývalý aj súčasný náčelník Mestskej polície Tomáš Trojan a Peter Stýskal. Témy boli rôzne, zamestnanci z úradu sa zaujímali o správanie Rómov v meste, bytovú politiku, dochádzku detí z takýchto rodín do školy, či napríklad minulé i aktuálne kroky samosprávy riešiť problematiku tejto komunity v Partizánskom.

Spomenutý bol aj Rómsky občiansky výbor, ktorý mesto založilo v roku 2012. Funguje doteraz, etnikum však o tieto stretnutia záujem veľmi nemá. Podľa zamestnancov samosprávy v meste chýba osoba (vajda), ktorú by Rómovia rešpektovali a poslúchali. „Opäť som zopakoval, čo hovorím stále: Jediným parametrom na posudzovanie toho, či človek má alebo nemá právo bývať v mestskom nájomnom byte, je správanie. To znamená, že nájomca nesmie poškodzovať náš majetok, nesmie obťažovať svojím nevhodným správaním ostatných a musí zároveň platiť nájomné. Ak je nájomca slušný a platí nájom, je úplne jedno, či je z minority alebo majoritnej časti obyvateľstva, alebo napríklad utečenec z inej krajiny,“ povedal po stretnutí primátor Jozef Božik s tým, že sa vďaka tejto zásade viaceré problémové rodiny už z Partizánskeho odsťahovali. „Som presvedčený, že zisťovanie zo strany splnomocnenca jasne ukázalo, že naša samospráva občanov vychováva k slušnosti a zodpovednosti,“ skonštatoval Jozef Božik.

Budú hľadať zdroje na rekonštrukciu

Počas stretnutia sa rozoberala aj budúcnosť dvoch zostávajúcich bytoviek č. 204 a 208 v danej lokalite. V bytovom dome č. 204 momentálne bývajú rodiny z majoritnej i minoritnej časti obyvateľstva. „Ide o slušných ľudí, nemáme tam problém, preto budeme hľadať spôsob, ako objekt zrekonštruovať, napríklad zo Štátneho fondu rozvoja bývania alebo z eurofondov. Čo sa týka bytového domu č. 208, jeho budúcnosť je otázna. Pokiaľ medzi týmito rodinami budú prejavy asociálneho správania, nebudú mať záujem začleniť sa do spoločnosti, tak bude pokračovať deložovanie. Ak tam bude poriadok, slušnosť, môžeme o niekoľko rokov začať uvažovať, ako miesto vylepšiť,“ dodal primátor.

Konečné závery zo stretnutia splnomocnenec uvádzať nechcel. „Pôjdeme aj za druhou stranou, chceme si vypočuť názory aj Rómov, ako situáciu vidia oni,“ vysvetlil Alexander Daško. Taktiež plánuje spolu s kolegami mesto ešte navštíviť, zúčastniť sa chce aj na spomínanom Rómskom občianskom výbore.

Pozrite si reportáž z búrania bytovky č. 205: 

Foto: MTP, romovia.gov.sk

Vyštudovala masmediálnu komunikáciu na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Vždy sa snaží prinášať zaujímavé informácie a objavovať inšpiratívnych ľudí a ich príbehy.