michal šimečka v partizánskom

V Bruseli sa nechce skryť, chce tam priniesť slovenský hlas a naopak – na Slovensko chce dostať hlas Európy – aj týmito slovami odôvodňuje regionálne výjazdy do rôznych kútov našej krajiny Michal Šimečka, ktorý je už rok poslancom Európskeho parlamentu. Piatok 17. júla venoval návšteve hornej Nitry.

„Som veľmi rád, že som dnes mohol prísť do Partizánskeho, odkedy som zvolený do funkcie europoslanca, snažím sa robiť čo najviac takýchto výjazdov po rôznych slovenských mestách a regiónoch, lebo mám pocit, že aj to je úloha poslancov Európskeho parlamentu – stretávať sa nielen s občanmi, ale aj politikmi a podnikateľmi z toho-ktorého regiónu,“ uviedol počas návštevy v Partizánskom Michal Šimečka, ktorý je zároveň podpredsedom strany Progresívne Slovensko. Ešte pred vstupom do strany pôsobil v Ústave medzinárodných vzťahov v Prahe, kde sa venoval problematike európskej integrácie a európskej bezpečnosti. Zároveň bol aj poradcom českého ministra zahraničných vecí.

Reč bola aj o problémoch samospráv

V Partizánskom sa stretol s primátorom Jozefom Božikom, ktorý ho prijal popoludní na pôde magistrátu. Po hodinovom rozhovore ocenil najmä úprimný záujem europoslanca o život v Partizánskom, ale aj o problémy, ktoré sužujú slovenské mestá a obce. Práve tie sa spoliehajú na pomoc štátu a veria, že im vláda vykompenzuje peňažné výpadky príjmov. „Počas nášho stretnutia sme sa rozprávali aj o aktuálnom vývoji v oblasti samospráv, kde každé jedno mesto a každá obec očakáva, akým spôsobom sa vláda vysporiada s pomocou vo vzťahu k mestám a obciam, pretože situácia je skutočne vážna a posledné prezentované balíčky s veľkým dopadom opäť na rozpočty samospráv môžu znamenať životné ohrozenie každej jednej obce a každého jedného mesta,“ čím Jozef Božik narážal najmä na vstupovanie vlády do originálnych kompetencií samospráv a s tým súvisiace navyšovanie nákladov pre mestá a obce.

Michal Simecka europoslanec Partizanske
Primátor Jozef Božik počas hodinového rozhovoru s poslancom Európskeho parlamentu Michalom Šimečkom otvoril rôzne témy súvisiace s ďalším vývojom v krajine a dopadmi koronakrízy na fungovanie miest a obcí. Europoslanca sprevádzal jeho tím – Ondrej Gažovič, Nora Beňáková a vpravo Marek Kiaba, predseda miestnej bunky strany Progresívne Slovensko v Partizánskom

Čoraz viac sa navyše v spoločnosti začínajú prejavovať aj dopady koronakrízy. Ako to zvláda región hornej Nitry? Aj to bolo jednou z tém debaty. „Sme v ťažkej ekonomickej situácii a aj preto som sa stretol nielen s podnikateľmi, aby som sa z prvej ruky informoval, aká je situácia, či tu hrozí prepúšťanie, ako sa dá tomu zabrániť, keďže Európska únia a Európsky parlament práve v týchto týždňoch bude prijímať zásadné rozhodnutia o tom, akú ekonomickú pomoc dostaneme,“ objasnil Šimečka a premostil tým na návštevu závodu Hella v Bánovciach nad Bebravou, ktorou začal svoj piatkový regionálny výjazd na hornej Nitre a kde sa zaujímal o situáciu v automobilovom priemysle.

Ekonomickou pomocou má byť podľa jeho slov suma vo výške 20 miliárd eur, ktorá sa v najbližších rokoch črtá pre Slovensko. Tieto financie by mohla krajina dostať nielen z eurofondov, ale aj z nového Fondu obnovy Európskej komisie, čo je v podstate nástroj na boj s ekonomickou krízou po pandémii. „Som presvedčený, že aj peniaze z tohto fondu, to je zhruba šesť, možno to bude až osem miliárd eur, sa dajú použiť na investície a rozvoj miest, na záchranu pracovných miest, ale napríklad aj na investície do zatepľovania budov, na rôzne zelené projekty, digitalizáciu alebo na celkový rozvoj nielen tohto regiónu, ale celého Slovenska,“ načrtol sľubné vyhliadky do budúcna.

Michal Simecka europoslanec Partizanske
Europoslanec zaznamenal návštevu Partizánskeho aj na sociálnej sieti

Jednoduchšie sa to už nedá

Podľa slov Šimečku naša krajina dokáže financie z tohto fondu vyčerpať, nakoľko ich získanie si nevyžaduje toľko byrokracie, siahodlhých výziev a účtovania. Slovensko si však nemôže dovoliť strácať čas a premárniť šancu, ako tomu bolo doposiaľ, a kvôli čomu stále patrí medzi krajiny s najnižšou schopnosťou čerpania eurofondov. Je teda na pleciach vlády, aby do konca októbra predložila zoznam priorít na využitie prostriedkov práve z Fondu obnovy. „Správa, ktorú by som chcel odovzdať, je, že práve v tomto období je to omnoho jednoduchšie aj pre firmy, mestá a obce a aj pre vládu ako celok získať peniaze, lebo tie pravidlá sú uvoľnené viac, ako kedykoľvek boli. Dnes sa naozaj dajú tie eurofondy presúvať tak, ako chceme, na čo chceme, celý ten proces je omnoho kratší, čiže ja by som iba radil nebáť sa toho a vyjednávať o tom aj s vládou, alebo aj priamo sa zamyslieť nad tým, ako sa v najbližších rokoch dajú tie peniaze dostať,“ informoval europoslanec.

Do procesu príprav nového programovacieho obdobia a aktivít, ktoré súvisia s tým, aby sa vláda mohla obrátiť na Európsku komisiu a čerpať finančné prostriedky, sa aktívne zapája aj mesto Partizánske. Poslali sme bezmála 40 projektových zámerov v hodnote viac ako 30 miliónov eur, ktorých cieľom je rozvíjať aj život v rámci Partizánskeho,“ uviedol primátor s tým, že zámery sú pre vládu orientačné, akým smerom sa má ubrať, a momentálne sú „na stole“ Únie miest Slovenska. Medzi nimi sú také, ktoré sa týkajú vodozádržných opatrení, komunikácií, chodníkov, parkovísk, cyklochodníkov, ale aj základných či materských škôl.

Foto: ma, Instagram, Facebook Michala Šimečku