Od januára sa zber zmesového odpadu z rodinných domov v Partizánskom vykonáva len raz za dva týždne. Nový systém však naráža na nespokojných obyvateľov. Mesto preto v utorok 14. januára pristúpilo k rozboru smetných nádob.
Zníženie frekvencie zberu zmesového odpadu z rodinných domov schválilo Mestské zastupiteľstvo v Partizánskom na svojom poslednom rokovaní – v závere minulého roka. „Pár obyvateľov sa na nás obrátilo s požiadavkou, že im 110-litrová nádoba nestačí, keďže odpadu vyprodukujú viac. Rozhodli sme sa preto urobiť analýzu zmesových odpadov. Náhodne sme si vybrali dve nádoby. Obsah z nich sme doviezli na zberný dvor, kde boli jednotlivé zložky z nádob vytriedené,“ konkretizovala vedúca oddelenia životného prostredia a dopravy Mestského úradu v Partizánskom Andrea Bencelová.
Výsledky ukázali, že v nádobách sa nachádzajú aj odpady, ktoré sa dajú bez problémov vyseparovať. Nájdené boli plasty, papier, sklo, textil i elektroodpad. „Ide o zložky, na ktoré existuje systém zberu v meste a navyše je to obyvateľova povinnosť,“ spresnila vedúca oddelenia. Z výslednej kopy zmesového odpadu bolo ešte dokonca možné vytriediť ďalšie zložky. Ako napríklad papierové utierky či čajové vrecúška, ktoré sa dajú skompostovať. Vyskytovali sa aj detské plienky a keramika. Tie však obyvatelia do nádoby umiestnili správne, pretože do zmesového odpadu aj patria.
Väčšinu tvoril bioodpad
V ďalšej nádobe, ktorú pracovníci oddelenia životného prostredia analyzovali, bolo nájdené veľké množstvo kuchynského odpadu. „Povinnosťou každej domácnosti je tento odpad zhodnocovať, a to prostredníctvom kompostovacieho zásobníka, ktorý obyvatelia Partizánskeho dostali od mesta bezodplatne,“ uviedla Andrea Bencelová. Radnica na základe zistení vyzýva občanov, aby začali separovať dôsledne. Za vytriedené zložky sa totiž neplatí. „Celý systém triedeného zberu komunálnych odpadov financujú organizácie zodpovednosti výrobcov. Obyvateľ platí iba za nevytriedený odpad. Čím menej sa ho v nádobe nachádza, tým nižšie budú aj náklady na jeho ďalšie zneškodnenie,“ zdôraznila vedúca oddelenia životného prostredia.

Čím viac sa bude triediť, poplatky budú rásť menej
Analýza nasvedčuje tomu, že niektorí občania netriedia vôbec alebo len minimálne. Pri výpočte výšky poplatku za zmesový odpad na rok 2025 bralo mesto do úvahy viacero faktorov. Celkovú výšku nákladov ovplyvňuje aj prevádzka kompostárne, rast miezd či zvýšenie DPH o tri percentuálne body. Do úvahy sa tiež berú čistenie verejných priestranstiev, zber objemného odpadu, biologicky rozložiteľného kuchynského odpadu či nakladanie s verejnými nádobami na odpad. „Poplatky za odpad nemajú nič spoločné s konsolidáciou či financovaním miest a obcí. Samosprávy majú zákonnú povinnosť preniesť náklady na odpad do výšky poplatku. Poplatok sa teda stanovuje iba podľa nákladov, ktoré mesto má v súvislosti s odpadovým hospodárstvom, tie pritom každý rok rastú. Čím viac budeme triediť, tým menej budú poplatky rásť, ak sa nebude triediť vôbec, za odpad by sme už dnes platili oveľa viac,“ vysvetlil počas decembrového rokovania primátor Jozef Božik.
Aktuálny poplatok za komunálny odpad predstavuje 59,78 eura. Mesto sa rozhodlo poskytnúť úľavu obyvateľom z bytových domov, ktorí sa v roku 2024 zapojili do zberu bioodpadu. Zaplatia o päť eur menej. Úľavu majú tie domácností, ktoré sa zapojili aspoň do 51 percent všetkých zberov. O päť eur menej za odpady zaplatia aj všetci obyvatelia rodinných domov.
Foto: MTP