Obce a rodičia sa spojili: Deti do ZŠ v Bošanoch vozí školský autobus

4566
skolsky autobus bošany

Deti z obcí Krásno a Nedanovce svoju základnú školu nemajú. Dlhé roky to funguje tak, že za vzdelaním cestujú do susedných Bošian. Teraz však už nemusia dochádzať bežnými autobusovými spojmi. Od minulého týždňa začal na trase Krásno – Nedanovce – Bošany premávať školský autobus.

Ten ich bezpečne dovezie priamo pred budovu školy. Každý deň ho využíva až okolo 40 detí. Požiadavka zriadenia školského autobusu smerovala od samotných rodičov. „Niekoľkokrát sa obrátili na prechádzajúce vedenie obce. V marci tohto roka sme si spolu s obecným zastupiteľstvom povedali, že by sme preskúmali možnosti, ako by sa to dalo zrealizovať, či zvolíme súkromného prepravcu alebo oslovíme SAD Prievidza,“ objasnil súčasný starosta Nedanoviec Marek Grach.

Celý proces bol komplikovaný, ale nakoniec sa projekt podarilo dotiahnuť do úspešného konca. Oslovili viacerých súkromných prepravcov, nakoniec s najvhodnejšou ponukou prišla spoločnosť zo Solčian. Rodičia s týmto riešením súhlasili, pričom hradia cestovné v plnej sume.

Chýba autobusová zástavka

Starosta Nedanoviec však začal rokovať aj so SAD Prievidza. „Nemali by problém s odklonením navrhovaných spojov, čiže ranného a poobedného. Bolo by však potrebné zriadiť pri škole zastávku podľa platných noriem. Keďže tá tam momentálne nie je, odkloniť spoje sa nám nepodarilo,“ priblížil Marek Grach s tým, že v blízkej budúcnosti by sa mal areál školy rekonštruovať, čím by sa vytvorili pozdĺžne parkovacie miesta, kde by mohla byť vybudovaná zastávka. V tom prípade by už bolo možné požiadať o odklonenie spojov a zabezpečiť školský autobus cez SAD Prievidza.

Školský autobus svoje kolesá roztáča každý pracovný deň o 7.10 h, kedy vyráža z námestia v Krásne. Následne zoberie deti zo zastávky Drnda približne o 7.15 h. Ako poslední nastúpia žiaci v Nedanovciach, asi o 7.18 h.

Cestu späť z Bošian si už musia riešiť rodičia a žiaci individuálne. „Plánovali sme zabezpečiť aj spoj naspäť. Nakoľko rozvrh žiakov je rôzny, niektorí majú aj krúžky a tým, že si autobus zatiaľ hradia rodičia v plnej výške, nechceli sme vytvárať ďalšie výdavky navyše,“ ozrejmil starosta Nedanoviec. Prostredníctvom Trenčianskeho samosprávneho kraja aj iných možností, či už zo strany obcí Nedanovce a Krásno však budú hľadať financie na zníženie poplatku pre rodičov.

foto: Obec Nedanovce

Vyštudovala editorstvo a vydavateľskú prax na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. Miluje knihy a písanie. Rada s ľuďmi komunikuje a rovnako ich počúva, preto ju baví prinášať životné príbehy, ktoré majú výpovednú hodnotu.