Záchranárske zložky ukázali svoju prácu deťom: Na letisku v Malých Bieliciach pristál vrtuľník

120
deň záchranárskych zložiek, letisko Malé Bielice

Letisko v Malých Bieliciach patrilo v posledný júnový pondelok záchranárskym zložkám. Na jednom mieste sa stretli policajti, hasiči aj zdravotníci. Podujatie, ktoré zorganizovala Mestská umelecká agentúra v spolupráci s mestom, bolo určené žiakom prvého až piateho ročníka základných škôl.

Profesionálni hasiči z Partizánskeho mali pripravenú ukážku vyslobodzovania osoby z havarovaného auta, v ktorom zostala zakliesnená figurantka. „Ukázali sme prácu našich hasičov pri ťažšej nehode, keď auto musíme rozstrihať,“ uviedol riaditeľ Okresného riaditeľstva (OR) Hasičského a záchranného zboru v Partizánskom Rastislav Balogh. Deti si mohli pozrieť aj časť ich techniky. Na akcii sa tiež zúčastnili dobrovoľní hasiči z Partizánskeho. Záujemcovia si mohli vyskúšať imitáciu hasenia požiaru, keď pomocou hasičskej striekačky mierili na terče znázorňujúce plamene.

záchranárske zložky, vozenie sa v policajných autách
Vozenie sa v policajných autách si deti náramne užívali

Veľkým lákadlom bolo vozenie sa v policajných autách. „Okresné riaditeľstvo Policajného zboru (PZ) v Partizánskom v súčinnosti s Krajským riaditeľstvom PZ v Trenčíne si prichystalo ukážku rôznych druhov policajných činností, ako službu Dopravnej polície, Poriadkovej polície, kriminalistického pátrania, sú tu prítomní kriminalistickí technici,“ poznamenal Branislav Vožňák, riaditeľ OR Policajného zboru v Partizánskom. K nahliadnutiu boli ich služobné pomôcky, ochranné štíty a zbrane. „Máme tu reflexné, nepriestrelné vesty, aby sme im trošku priblížili našu prácu a ukázali, s akými prostriedkami pracujeme,“ dodal Branislav Vožňák. Súčasťou programu bola aj ukážka zlaňovania z vrtuľníka v podaní Pohotovostného policajného útvaru Krajského riaditeľstva PZ v Trenčíne.

Záchranári so špeciálnym vozidlom

Najmenší sa dozvedeli viac aj o práci záchranárov, ktorí tentoraz nedoviezli sanitky. Deťom ukázali vybavenie, ktoré vozia na miesto mimoriadnej udalosti. „Naše špeciálne vozidlo je vybavené tak, aby s ním mohla zasahovať naša humanitárna jednotka, čo je pohotovostný útvar, ktorý vyráža na miesto akejkoľvek mimoriadnej udalosti, či sú to záplavy, nejaká veterná smršť alebo kdekoľvek, kde by bolo potrebné poskytovať pomoc,“ ozrejmil riaditeľ Územného spolku Slovenského Červeného kríža v Topoľčanoch Andrej Barborka.

deň záchranárskych zložiek, letisko Malé Bielice
Ukážka simulovanej dopravnej nehody

K nahliadnutiu bol stan pripomínajúci mobilnú nemocnicu. „Má vytvoriť zázemie pre humanitárnu jednotku, ale zároveň, keď je to potrebné, tak môže pomôcť zabezpečiť miesto dočasného ubytovania pre ľudí, ktorí sú mimoriadnou udalosťou zasiahnutí,“ doplnil Andrej Barborka.

V špeciálnom vozidle sa nachádzajú rýchle rozkladacie postele, deky, vankúše, aby stan dokázali premeniť na miesto dočasného ubytovania. Na akciu doniesli aj ďalšie pohotovostné auto. „Terénne záchranné vozidlo je vybavené úplne rovnako ako sanitka. Nachádzajú sa v ňom rôzne prístroje, špeciálne záchranárske vybavenie. Je určené na prácu v ťažšie dostupnom teréne. Zároveň máme so sebou aj malé pohotovostné auto, ktoré slúži na prepravu humanitárnej jednotky alebo jej veliteľa a podobne,“ dodal riaditeľ.

Foto: Stanislav Bajer