Ako pandémia koronavírusu ovplyvnila životy našich rodákov, ktorí sú dlhodobo v zahraničí? A v čom je tamojšia situácia iná ako na Slovensku? Pýtali sme sa Mária Rybanského, rodáka z mesta Partizánske, ktorý už 23 rokov žije v kalifornskom Los Angeles.

Prísne protipandemické pravidlá platili v ostatných mesiacoch aj v Spojených štátoch amerických. „V Kalifornii bolo kompletne všetko zatvorené a nariadený bol príkaz ostať doma. Ľudia s tým nesúhlasili tak, ako s tým nesúhlasia aj na Slovensku. Veľa malých obchodíkov a biznisov padlo na kolená, niektorí preto protestovali a stále rebelujú,“ opisuje Mário v skratke stav, aký vládol v krajine, kde býva a pracuje.

mario rybansky kalifornia mario rybansky kalifornia

(Ne)zvládnutá situácia?

Naráža tým na vládnutie guvernéra tohto štátu, ktorý bol v počiatkoch pandémie obľúbený za svoje rozhodnutia a podnikal rázne kroky, aby zamedzil šíreniu nákazy, zatiaľ čo vtedajší prezident USA Donald Trump zľahčoval situáciu. Ako potvrdzuje Mário, v posledných týždňoch sa ale na guvernéra spustila kritika zo všetkých strán za nezvládnutie situácie. Občania okrem iného nesúhlasia s jeho očkovacou stratégiou, apelujú na to, že nezamestnaní stále nemajú prístup k svojim dávkam a rozpory sú aj v súvislosti s otváraním škôl.

Rúška povinné, ale bez sankcií

Pre tento najľudnatejší štát v USA platil obzvlášť prísny režim, keďže koronavírus sa v ňom vyzúril najviac. Kalifornia s počtom obyvateľov 40 miliónov evidovala k 1. aprílu 2021 celkovo okolo 3 600 000 prípadov a takmer 59 000 úmrtí. „Momentálne sa všetko začalo pomaly uvoľňovať. Kritický stav bol aj na Floride a v Texase, ale napríklad Texas je dnes už otvorený a bez obmedzení. Vôbec tam nemusia nosiť ani rúška, dokonca sú povolené aj koncerty a športové podujatia. Pridávajú sa aj ďalšie štáty, kde už platia len určité nariadenia,“ približuje Mário vývoj situácie v USA. Opatrenia sa tam líšia od štátu k štátu. „Federálna vláda nariadi systém pre všetky štáty a tie ho musia nasledovať. Ale môžu si určovať aj vlastné nariadenia podľa svojich zákonov, ktoré tam majú. A práve preto, že v Kalifornii určil guvernér prísnejšie pravidlá, ľudia zareagovali nesúhlasom,“ odôvodňuje Mário.

Kalifornia USA covid-19
Podľa posledných aktuálnych správ by sa Kalifornia mala otvoriť 15. júna. Rúška a obozretnosť však budú súčasťou tamojšieho života ešte nejaký ten čas

mario rybansky kalifornia

V dôsledku nepriaznivej situácie bola v Kalifornii zavedená povinnosť nosiť rúško na verejnosti a hlavne na miestach, kde hrozí vyššie riziko nákazy. Jej nedodržiavanie však podľa slov rodáka z Partizánskeho nebolo sankcionované: „Nikto mi nič nepovedal na to, keď som to rúško vonku nemal. Nebolo to tak, že by ma polícia hneď zastavila. Iste, keď som šiel do obchodu a nemal by som prekrytý nos a ústa, upozornili by ma.

Slnečný a bezstarostný štát?

O Los Angeles sa hovorí ako o meste, ktoré je stále v pohybe. A ako Mário potvrdzuje, aj napriek reštrikciám ho nezastavil ani ruch okolo koronavírusu: „Všetko v podstate funguje ďalej, úplne v pohode. Napomáha tomu, že je tu oceán, príjemné podnebie, ľudia majú kam ísť. Teraz je už dobre. Najhoršie bolo, keď boli prísne reštrikcie, človek nemohol ísť nikam.“ Situáciu a opatrenia v Kalifornii prirovnáva k tým, ktoré boli prijaté na Slovensku. Čo ho však zarazilo, bol systém, ktorý funguje v našich obchodoch: „Aj v Kalifornii boli otvorené len potraviny a ostatné obchody boli zavreté. Ale v tých predajniach, ktoré boli dostupné, človek kúpil všetko, od potravín až po televízory a oblečenie. Preto som len s údivom počúval správy o tom, ako v slovenských obchodoch nemajú ľudia prístup k regálom s určitým tovarom, ktoré sú prelepené páskou.“

California USA covid-19
Medzi otvorenými prevádzkami v Kalifornii sú aj fitnescentrá

Pandémia sa ho veľmi nedotkla

Keďže Partizánčan pôsobí v oblasti informačných technológií, pandémia jeho pracovný život príliš neovplyvnila: „Môj štýl práce sa veľmi nezmenil, akurát sme sa z kancelárie presunuli domov, ale pracujeme stále rovnako ako aj predtým.Najväčšie zmeny sa podľa jeho slov dotkli takého bežného života, keďže sa zatvorili všetky reštaurácie, bary, fitnescentrá, ako aj rôzne prevádzky, ktoré robia tento štát jedinečným, ako filmové štúdiá a zábavné parky.

Mário Rybanský Los Angeles USA
Mário tvrdí, že život v Los Angeles sa nezastavil a plynie svojím charakteristickým tempom. Výhodou je príjemné podnebie, blízkosť oceána a pláže, kde ľudia môžu tráviť voľný čas

Nariadenie zostať doma a zdržiavať sa najmä vo svojej sociálnej bubline už Kalifornia zrušila. Stále tu platia určité obmedzenia. Tie by sa mali začať postupne uvoľňovať v priebehu apríla, hoci čísla nakazených sú stále vysoké. Mário by si tak ako väčšina Kalifornčanov želal návrat do bežného života, no nad politickou situáciou, ktorá vládne v štáte, krúti nechápavo hlavou: „Čísla nakazených sú tu teraz vyššie, ako keď sa začalo naposledy zatvárať. Ľudia zbierajú podpisy, chcú guvernéra odvolať. On ale zareagoval tým, že začal uvoľňovať pravidlá, aby vyhovel tým, ktorí protestujú. Kde je v tomto celom logika…?!“

Prečítajte si aj prvú časť nášho seriálu: Jana v Thajsku: „Pandémiu zvláda štát dobre, konšpirácie sú zakázané“

Foto: archív M. Rybanského, zdroj: cnn.com, theguardian.com