Šimonovany, najstaršia mestská časť Partizánskeho, si tento rok pripomína 760. výročie prvej písomnej zmienky. Pri tejto príležitosti uzrela svetlo sveta originálna poštová známka. Za jej vydaním však bolo veľa úsilia a príprav.

Pred dvomi rokmi prišli s myšlienkou vydania poštovej známky, ktorá bude zobrazovať jeden z najstarších zachovaných goticko-renesančných kaštieľov na Slovensku, zástupcovia Klubu filatelistov 52 – 40 v Partizánskom. „Motívy sme vybrali s  primátorom Jozefom Božikom, pričom boli dva – Vodný hrad a Kostol Božského Srdca Ježišovho. Takýto návrh v podstate môže podať ktokoľvek a následne sa v návrhovej komisii schvaľuje, ktoré námety prejdú a budú zaradené do emisného plánu na ten daný rok,“ priblížil Jozef Šiarik, predseda klubu filatelistov. „Bolo to dosť ťažké, ale napokon nám schválili motív Vodného hradu a uznali, že ide o národnú kultúrnu pamiatku,“ doplnil.

Česť pre Partizánske

Vzhľadom na to, že Slovenská pošta, a. s., vydá každý rok v priemere len 25 emisií poštových známok, je to pre Partizánske česť mať jednu z nich. Slovensko a Slovenská pošta totiž patria ku krajinám, ktoré vydávajú najmenej poštových známok na svete, do tzv. skupiny A s menej ako 30 emisiami poštových známok ročne. Svetová poštová únia rozlišuje ešte skupiny krajín, ktoré majú do 50 emisií ročne a tie, ktoré majú viac ako 50 emisií známok za rok.

„Väčšina tých emisných radov, ako napríklad aj tento s názvom Krásy našej vlasti, do ktorého patrí Vodný hrad v Šimonovanoch, pochádza ešte z čias Československa. Po rozdelení Slovenská aj Česká pošta vydávajú v tomto emisnom rade minimálne jednu poštovú známku ročne,“ uviedol Martin Vančo, vedúci odboru Poštovej filatelistickej služby a Poštového múzea Slovenskej pošty.

František Horniak Vodný hrad rytec poštová známka
Autor poštovej známky František Horniak sa bol s Vodným hradom v Šimonovanoch zoznámiť ešte v januári 2019

Poštová známka s vyobrazením Vodného hradu je výnimočná nielen tým, že sa dostala do úzkeho tohtoročného výberu, ale aj tým, že je vyhotovená tradičnou metódou, a to vyrytím obrazu do kovovej platničky. Jej autor, popredný slovenský výtvarník a rytec poštových známok František Horniak si predlohu prišiel prezrieť ešte v januári minulého roka. Na túto návštevu a prvé zoznámenie s Vodným hradom si zaspomínal s úsmevom: „Keď som došiel do Šimonovian, pozerám, bože, čo ja s tým budem robiť? Ten prvý dojem bol taký… Ale postupne som sa do toho nejak vnáral a preštudoval som si to, viackrát som sa tu zastavil a tak to začalo celé vznikať. Napokon som dospel k presvedčeniu, že z toho môže byť celkom pekná známka.“

Dve významné výročia

Na tvorbe návrhu pracoval František Horniak vo svojom ateliéri v Žikave: „Najskôr bolo treba tú známku nakresliť, potom z nej urobiť lineu alebo ryteckú rozkresbu. Potom som vytvoril rytinu, vytlačil to a predložil do komisie, odkiaľ návrh putoval do tlačiarne. No a dnes je známka hotová a celkom aj vydarená,“ zhodnotil skromne svoj počin najoceňovanejší slovenský rytec poštových známok. „Vyšlo to dobre aj technicky, polygrafia aj samotná rytina je brilantne vytlačená, som s tým spokojný,“ dodal.

Grafik rytec František Horniak
Na tvorbe poštovej známky s motívom Vodného hradu pracoval jej autor František Horniak vo svojom ateliéri v Žikave

Popritom sa podieľal aj na zhotovení návrhu tzv. obálky prvého dňa s pečiatkou FDC. „Pečiatka FDC sa iba výtvarne navrhuje a tam je doplňujúci motív, jeden z erbov Šimonovian,“ doplnil František Horniak. Vybrali sme dve pečiatky, jednu s motívom Vodného hradu a druhá nesie podobizeň a autentický podpis Márie Lujzy Šimoniovej, poslednej dedičky rodu Simonyi. Tento rok si totiž pripomíname 100. výročie jej narodenia,“ vysvetlil predseda klubu filatelistov Jozef Šiarik. Mária Lujza Šimoniová, prezývaná Mia, bola napokon aj inšpiráciou pri inaugurácii poštovej známky, ktorá sa uskutočnila 4. septembra v areáli Vodného hradu.

Rytina poštová známka Vodný hrad Partizánske
Návrh poštovej známky s vyobrazením Vodného hradu v procese výroby

Krstní otcovia z radov politikov

Mnohí si grófku pamätali ako silnú fajčiarku a práve tabakom posypali poštovú známku pri jej uvádzaní do života jej krstní otcovia – predseda Národnej rady SR Boris Kollár a minister dopravy a výstavby SR Andrej Doležal: „Štandardne sa zúčastňujem otvárania razby tunela, prípadne otvárania úsekov cesty, diaľnic, ale toto je pre mňa také príjemné osvieženie a treba to oceniť.“ Úspech pri inaugurácii zaželal známke predseda parlamentu, ktorý bol v Partizánskom na výjazdovom dni: „Želám známke, aby bola veľakrát nalepená na obálke, pohľadnici a bola poslaná možno taká jednoduchá správa: ľúbim ťa, mám ťa rád, aby tam bol ten sociálny kontakt medzi rodinami, a aby hlavne ľudia odtiaľto z regiónu ju kupovali, posielali a aby si urobili aj prostredníctvom tejto známky radosť.“  

Inaugurácia poštová známka Vodný hrad Boris Kollár Andrej Doležal Klub filatelistov Partizánske
Akt „pokrstenia“ známky tabakom, na fotografii zľava Juraj Krasula, poslanec MsZ v Partizánskom, minister dopravy a výstavby Andrej Doležal, predseda parlamentu Boris Kollár a vpravo Jozef Šiarik, predseda Klubu filatelistov 52 – 40 Partizánske

Poštová známka s nominálnou hodnotou jedno euro vyšla v náklade 240 000 kusov. Zadovážiť si ju mohli návštevníci priamo na podujatí spolu s obálkou prvého dňa, príležitostnými pečiatkami a pohľadnicou. V predaji by mala byť v najbližších dňoch na pošte v Šimonovanoch, viac informácií u Jozefa Šiarika na tel. č. 0911 724 131.

Foto: mš, Ľ. Gallo, J. Šiarik, FB Slovenská pošta, a.s.