Chodby Mestského úradu v Partizánskom skrášlia diela nádejných umelcov

84
Umenie na Mestskom úrade v Partizánskom, práce detí zuš na území mesta

Obrazy detí oživia Mestský úrad (MsÚ) v Partizánskom. Chodby na druhom poschodí opekneli v spolupráci s tromi základnými umeleckými školami pôsobiacimi na území mesta.

„Mestský úrad je pre občanov. Veľmi radi by sme boli otvorení všetkým a prilákali ich do úradu. V prvom rade nás oslovila chodba, prázdne steny, ktoré tu sú. Myšlienka bola priestory trochu oživiť. Priniesť sem umenie, farbu, život a elán detí, ktorý vkladajú do samotných obrazov,“ ozrejmila Vladimíra Rybárová z referátu projektov MsÚ v Partizánskom, ktorý prišiel s prvotnou myšlienkou projektu. Na chodbe, ktorá bude po novom obohatená o obrazy nádejných umelcov, okrem referátu projektov sídli aj Školský úrad.

Umelecké školy spojili sily

Rozhodli sa tak osloviť miestne umelecké školy, ktoré neváhali a radi sa do výzvy zapojili. Každá škola poskytla sedem obrazov. Výber témy a techniky prác bol ľubovoľný. V druhý marcový piatok práce dorazili do mestského úradu. O tom, ako budú rozmiestnené, rozhodli spoločne s Vladimírou Rybárovou aj riaditeľka Ars Akademy Alena Valuchová, riaditeľ Súkromnej základnej umeleckej školy (SZUŠ) Ateliér vo Veľkých Bieliciach Štefan Janco a učiteľka výtvarného odboru Základnej umeleckej školy (ZUŠ) v Partizánskom Sylvia Šuňalová. „Keďže sme pri výbere prác žiakov neboli obmedzení technikou ani témou, zvolili sme niečo z grafiky, kresby a niečo z umenia. Som šťastná, že sa opäť napĺňa to, že umenie spája. Deti boli nadšené a myslím si, že aj rodičia budú, keď si ich diela prídu pozrieť,“ povedala riaditeľka Ars Akademy.

obrazy žiakov umeleckých škôl, MsÚ PE

Radosť zo spolupráce zdieľal aj riaditeľ SZUŠ Ateliér. Škola sa rozhodla prezentovať diela najmenších žiakov až po tých najstarších. „Umenie vo verejnom priestore je fantastická vec, pretože dnes ľudia chodia málo do galérií alebo do iných uzatvorených priestorov, kde môžu vnímať umenie, či už detí alebo dospelých. Od vzniku našej školy sa snažíme do verejného priestoru vytvárať aj iné diela, ako sú napríklad keramické sochy v meste, ide o práce našich žiakov,“ ozrejmil Štefan Janco. Pozitívnymi ohlasmi nešetrila ani učiteľka výtvarného odboru ZUŠ v Partizánskom: „Sme radi, že sme mohli byť súčasťou tohto projektu. Nie je to len propagácia školy, ale hlavne žiakov, ktorí tu budú mať práce vystavené. Za ZUŠ v Partizánskom projekt realizoval výtvarný odbor na Rooseweltovej ulici pod vedením učiteliek Karin Janžovej, Ivany Švecovej a mňa, Sylvie Šuňalovej. Teší nás, že sa všetky tri umelecké školy spojili a spoločne skrášlia tento priestor,“ uviedla.

Oživia aj ďalšie priestory

Samotný mestský úrad má tri poschodia. Na každom sú dve chodby. V pláne je dielami oživiť aj ďalšie priestory. „Na niektorých už máme vyvesené obrazy alebo fotografie, ale stále sú tu aj chodby, ktoré čakajú na svoju príležitosť. Veľmi radi by sme túto myšlienku rozšírili aj ďalej,“ priblížila Vladimíra Rybárová. O tom, aké diela budú zdobiť ďalšie chodby, nie je zatiaľ rozhodnuté. „Všetko je otvorené, možno práve tým, že sa na prvotné práce príde pozrieť verejnosť, občania nám sami povedia, navrhnú, čo by chceli vidieť v ďalších priestoroch,“ dodala Vladimíra Rybárová.

Obrazy detí svoje miesta síce vybraté majú, ale ešte nie sú zavesené. Slávnostné uvedenie nového projektu sa uskutoční v blízkej dobe.

Foto: MTP, kch

Vyštudovala editorstvo a vydavateľskú prax na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. Miluje knihy a písanie. Rada s ľuďmi komunikuje a rovnako ich počúva, preto ju baví prinášať životné príbehy, ktoré majú výpovednú hodnotu.