Preneste sa v čase: Z utajovaného krytu pod nemocnicou v Partizánskom vzniklo unikátne múzeum

300
kryt nemocnica partizanske

Partizánske sa môže pochváliť zaujímavým počinom. V kryte pod miestnou nemocnicou vznikla muzeálna expozícia venovaná civilnej ochrane a zdravotníctvu v čase Československej socialistickej republiky. Svoje brány v polovici mája otvorila aj pre verejnosť.

Za myšlienkou vytvoriť múzeum v kryte stojí dvojica z občianskeho združenia Vedieme – Marek Schön a Štefan Janžo. V roku 2017 založili občianske združenie s pôvodným názvom Priatelia histórie kožiarskych a obuvníckych podnikov a o rok neskôr otvorili historickú expozíciu v podzemnom kryte v areáli bývalých Závodov 29. augusta. Zameraná bola na históriu Baťovho podniku, či Slovenské národné povstanie a ČSSR.

Presunuli sa do areálu nemocnice

Svoje aktivity sa mladíci vlani rozhodli posunúť a rozšíriť, a to do podzemných priestorov nemocnice. „S obnovou sme začali už v novembri 2023 a posledné detaily sme dolaďovali ešte deň pred oficiálnym otvorením. Celý proces bol pre nás náročný, okrem štúdia na vysokej škole máme ešte iné povinnosti, manuálnym prácam sme sa venovali vždy, keď sa dalo, teda cez víkendy alebo sviatky. Strávili sme tu nespočetné množstvo hodín, verím, že náš výsledok sa bude verejnosti páčiť,“ povedal pri otvorení Marek Schön.

Občianske združenie má k dispozícii viac ako 180 m2 plochy s 26 miestnosťami, ktoré svojím vybavením, ale aj usporiadaním ukazujú, ako by fungoval kryt v minulosti v prípade nešťastia či napríklad chemického útoku. Pri vstupe sa nachádza vyšetrovňa, tu by lekár určil, či človek potrebuje nejaké ošetrenie, operáciu a podobne.

Hneď za vyšetrovňou sú šatňa a kúpeľňa. Až po umytí a prezlečení do nového odevu sa mohlo pokračovať do ďalších miestností. V nich nájdete nielen dobové oblečenie, postele, telefóny, röntgeny, ale aj pôvodné lieky, obväzy či injekčné striekačky. Nejde o rekvizity, ale o originálne predmety, ktoré sa používali v tom čase zdravotníci. Objekt bude čoskoro slúžiť na návštevu žiakov škôl, prezrieť priestory si však môže aj široká verejnosť.

kryt nemocnica partizanske kryt nemocnica partizanske

Utajené podzemie

Podzemie nemocnice vzniklo naraz s jej budovaním v 50. rokoch minulého storočia. Zaujímavé však je, že o priestoroch vedela len hŕstka ľudí. „Neboli zakreslené v projekte, išlo o utajovaný kryt. Slúžiť mali v prípade nejakej mimoriadnej situácie, našťastie ich nikdy nebolo nutné využiť. Vybavené boli filtroventilačným zariadením, operačnými sálami, elektrickým generátorom a vytvoril sa základný postup, ako by sa v kryte fungovalo. Objekt sa udržiaval v prevádzke, časom sa však zanedbal, až sa z neho stalo skladisko, nakoniec v 80. rokoch boli priestory zo zoznamu úkrytov vyradené,“ opísal bývalý riaditeľ nemocnice a primár oddelenia ARO Gabriel Krbúšik.

Elektrina i prívod vody

Dvojica musela vyspraviť steny, obnoviť nátery, vymaľovať podlahu, vybudovať nové sociálne zariadenia. Elektrina síce v objekte fungovala, no potrebná bola jej revízia. „Na problém sme narazili pri budovaní sociálnych zariadení, a to najmä s odvodom do kanalizácie a prívodom vody, keďže starý prívod už nefunguje,“ pokračoval Marek Schön.

Výzve čelili aj pri získaní povolení na používanie priestorov. „Situáciu komplikoval fakt, že nemocnica je majetkom mesta, no v prenájme ju má Penta Hospitals Slovensko. Navyše bolo potrebné vybaviť mnoho povolení, nakoľko neexistuje žiaden dokument, ktorý by oficiálne deklaroval, že objekt už nie je úkrytovým priestorom,“ vysvetlil Gabriel Krbúšik.

Ambície mladých nadšencov histórie sa nekončia, ich cieľom bude operačná sála, ktorá sa nachádza vedľa prerobených miestností. „Momentálne si priestory nemocnica vedia ako sklady, chceme ich však získať. Miestnosti by sme obnovili, zariadili a následne sprístupnili verejnosti,“ dodal Marek Schön.

kryt nemocnica partizanske kryt nemocnica partizanske

Ak chcete navštíviť múzeum, kontaktujte občianske združenie na ich facebookovej stránke Vedieme, o.z.

foto: FB Chceme zmenu v PE, OZ Vedieme

Vyštudovala masmediálnu komunikáciu na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Vždy sa snaží prinášať zaujímavé informácie a objavovať inšpiratívnych ľudí a ich príbehy.