READY AFTER: Rodinná pražiareň je pre otca so synom vášňou, ich kávu ochutnáte aj v Partizánskom

1710
praziaren kavy bosany partizanske ready after coffee

Hoci o bošianskej pražiarni výberovej kávy sa toho „doma“ veľa nevie, za hranicami regiónu sú otec a syn Slavomír a Simon Meliškovci známy pojem. Na internete je ich zrnková káva, ktorú pripravujú vo vlastnej pražiarni, objednávaná Slovákmi z celej krajiny a ľuďmi zo susednej Českej republiky. Teraz majú bližšie aj k domácim kávičkárom, v septembri 2022 si v centre Partizánskeho otvorili predajňu, v ktorej vám radi poradia i pripravia kávu, ktorú obľubujete. A nielen to.

Vaša pražiareň v Bošanoch je prakticky prvá a aj jediná pražiareň kávy v okrese Partizánske. Kde a kedy sa zrodila myšlienka založiť ju?

Slavomír: Osobne sa v kávovom biznise pohybujem už vyše 20 rokov, venoval som sa umiestňovaniu talianskych espresso automatov do firiem. Zároveň som pre ne dlhé roky dovážal aj taliansku kávu, až prišla myšlienka začať si vyrábať vlastnú kávu a nahradiť ňou túto dovážanú zo zahraničia. Otvoriť si pražiareň bolo teda prirodzeným vyústením dlhoročného pôsobenia v kávovom segmente.

Simon: Mierili sme tým k vytvoreniu vlastnej značky, ktorá bude niesť rodinnú pečať. Ja som študoval na hotelovej akadémii, čiže som sa pohyboval v gastrosektore a otec ma do kávového segmentu popri svojej práci zaangažoval, až sa to stalo mojím hobby.

Spomínate si na svoje pražiarske začiatky?

Simon: Kúpili sme si taký malý stroj a rátali sme s tým, že s ním zvládneme pražiť hlavne množstvo, ktoré išlo do automatov vo firmách, čo od nás doposiaľ brali taliansku kávu. To nám na začiatok stačilo. Verejnosti sme sa prvýkrát predstavili s naším produktom v roku 2018 na jarmoku v Bošanoch. Postupne sme začali budovať našu značku, vzdelávali sme sa v technológiách praženia a skúsili sme predaj do maloobchodu a veľkoobchodu. Do povedomia kávičkárov sme sa dostali vďaka nášmu eshopu až na jar 2020, na začiatku pandémie. Dnes máme desaťkilovú pražičku a modernejšiu, automatizovanú výrobu.

praziaren kavy ready after coffee partizanske
Surové kávové zrná majú zelenú farbu a do pražiarne dorazia vo veľkých vreciach.

V čom tkvie samotný proces praženia? Čím si prejdú zelené kávové zrná, kým nadobudnú hnedú farbu, ako ich poznáme my, konzumenti?

Slavomír: Najprv si musíme zvoliť, aké kávové zrná vlastne chceme. Chodia nám rôzne vzorky a keď si vyberieme, čo nám chutí, potom objednávame po veľkých vreciach. Samotný proces praženia je v princípe jednoduchý, zrná idú do pražičky, ktorá má nastavenú určitú teplotu. Každá káva si vyžaduje iný teplotný vstup. Praženie prejde 3 fázami – sušenie, Maillardova reakcia, kedy káva hnedne, a development zrna, teda rozvinutie chutí. Celý proces sa končí vychladením a odležaním zŕn.

Spomenuli ste, že každá káva si vyžaduje niečo iné. Ako ste sa učili vy, ako správne upražiť ten a ten druhy kávy?

Simon: Pokus, omyl (úsmev). Plus štúdium na internete a veľa školení.

Slavomír: Dnes nám už pomáhajú skúsenosti, najmä s kávami, ktoré máme v ponuke dlho. Hneď po upražení vidíme, či sú zrná dobre upražené, napokon, poznáme to aj na teplote praženia a ďalších parametroch.

Majitelia pražiarne Slavomír a Simon Meliškovci

Na čo si musíte dávať pozor, keď pražíte kávu?

Slavomír: Treba dbať na veľa vecí, či už na teplotu okolia pražičky a v pražičke, na teplotu kávy, ktorá tam ide. Pri pražení treba sledovať odsávanie vzduchu, silu horáka a ďalšie parametre, aby bol produkt taký, aký si želáme. V tom nám dnes značne pomáhajú počítače a technológie.

Môže sa káva hneď degustovať po tom, čo sa upraží?

Simon: Nie. Mali by sme počkať minimálne 7 dní. Káva je najlepšia po týždni a najčerstvejšia je do dvoch mesiacov od praženia.

Zdroj: Ready After

 

Každá pražiareň sa zrejme inak podpisuje na výslednej chuti kávy. Aký typ praženia preferujete vy?

Simon: Nepražíme tmavú kávu ako Taliani. Toto tmavé praženie, ktoré má za následok horkú chuť, by som prirovnal k páleniu a trýzneniu kávy, podľa nás je to za hranicou „piteľnosti“.

Slavomír: My sme skôr za stredné praženie (stredne tmavý odtieň hnedej), ktoré zachováva aj lepšie chute ako len horkosť, alebo spáleninu, ako je to pri tmavšom pražení. Rozdeľujeme kávy podľa krajín (napríklad Etiópia, Kuba), máme acidnejšie, kyslejšie, ale aj neacidné kávy, ktoré nemusia prejsť spálením. Snažíme sa mať všetky druhy kávy, aby si každý prišiel na svoje.

O ktorý druh z vašej ponuky je najväčší záujem?

Simon: Minulý rok bola najpredávanejšia výberová kávová zmes Moonlight, ktorá bola ocenená na súťaži Great Taste Awards za rok 2019. Je to zmes viacerých arabík, stredne pražená, s čučoriedkovo-kakaovou chuťou.

Druhov kávy je veľa, majú rôznu chuť,  intenzitu a špecifiká. Na čo sa treba zamerať pri nákupe výberovej kávy?

Slavomír: Je to o osobnej preferencii, čo človeku chutí. Snažíme sa dať čo najviac informácií na obal o tom, aký je chuťový profil kávy. Osobne si však myslím, že si treba dať pozor najmä na dátum praženia, či človek kupuje čerstvú kávu.

V strede najpredávanejšia výberová kávová zmes Moonlight za minulý rok, ktorá bola ocenená na súťaži Great Taste Awards za rok 2019. Každá káva aj kávová zmes má na obale uvedený chuťový profil.

A čo ak pijem starú kávu?

Simon: Nič sa neudeje. Káva sa nekazí, len nebude taká dobrá ako v dobe, kedy je čerstvá. Je to produkt, ktorý, keď ho vypijete aj po desiatich rokov, nič sa vám nestane. My sme kávu už zbavili vlhkosti, čiže nemá sa jej čo stať.

Mňa by zaujímalo, akú kávu pijete vy?

Simon: Ja filtrovanú, tá je najsvetlejšia. A nech je čo najviac ovocná. Ale dám si rád aj espresso.

Slavomír: Pijem espresso jemne ovocné a v poslednom období som začal prichádzať na chuť aj filtrovanej káve. Páči sa mi na nej, že sa tento typ prípravy kávy dá veľmi variovať a viete sa vyhrať s výslednou chuťou viac ako s espressom.

Ovplyvňuje príprava intenzitu nápoja?

Slavomír: Samozrejme. Filtrovaná káva je dobrá pre ľudí, ktorí majú žalúdočné problémy. Filter zachytí oleje, takže takáto káva je oveľa menej náročná na žalúdok. Ale treba si na ňu zvyknúť, lebo zo začiatku môže chutiť ako vodová oproti espressu. A je chuťovo bohatšia. Naproti tomu espresso tlakom vytláča mnoho olejov, je ťažšie na žalúdok.

Vyrušujú vás nejaké praktiky kávičkárov, ktoré považujete za kávové barbarstvo?

Simon: Hm, keď si niekto pridáva vodu do kávy (smiech). Najväčšie barbarstvo, podľa môjho názoru, je zalievaná káva. Je to síce predchodca filtrovanej kávy, no na filtri sa extrakcia v istom bode stopne, ale keď si ju zalejete a necháte ju tam hodinu, káva sa už celkom vyextrahovala a prepustila aj to zlé. A potom sa všetci čudujú, že im je po zalievanej káve zle od žalúdka.

Ako si človek môže pripraviť výberovú kávu v domácom prostredí jednoducho a bez veľkých investícií?

Simon: Všetko záleží od rozpočtu. Ak má človek viac financií, drahší automatický stroj je dobrá voľba. Ale lacná a nenáročná je alternatívna metóda – frenchpress stojí pár eur, aeropress tiež, filter takisto a máte doma pripravenú dobrú kávu. Nepotrebujete ani mlynček, kávu vieme pomlieť aj priamo v obchode.

Interiér coffeeshopu v Partizánskom, ktorý sídli v budove bývalého Snack baru

Na svoje si však u vás v coffeeshope na Ulici 29. augusta v Partizánskom neprídu len milovníci kávy. 

Slavomír: Kávičkári u nás nájdu čerstvo praženú kávu, ponúkame aj poradenstvo a ozrejmíme prípravu. Ale tých, ktorí nie sú vyznávačmi tohto moku, ponúkneme kvalitnou horúcou čokoládou alebo sypaným čajom. V ponuke máme aj kávové a čajové príslušenstvo, šálky, ale aj pochutiny ako sušené ovocie či orechy, domáce sirupy. To všetko je aj na našom internetovom obchode www.readyafter.sk. V coffeshope sa však snažíme urobiť návštevníkom príjemné pohodlie, kde sa môžu na chvíľu zastaviť, zrelaxovať sa pri šálke kávy alebo čaju. Zákazníci majú navyše zadarmo parkovanie v objekte, ktorý je prakticky v centre mesta.

Foto: Ready After, (PR) – za obsah zodpovedá objednávateľ tohto rozhovoru