Ak by život v Partizánskom plynul svojím niekdajším tempom, Námestie SNP by v týchto dňoch žilo oslavami 76. výročia oslobodenia. Okolnosti sa však od minulého roku nezmenili a mestské oslavy sú z pochopiteľných dôvodov zrušené.

Nič to však nemení na tom, že oslobodenie vtedajších Baťovian, jeden z najvýznamnejších míľnikov v histórii mesta, sa spája s dátumom 2. apríl 1945, kedy vojská 1. Rumunskej armády skoro bez výstrelu oslobodili Baťovany. Túto pamätnú udalosť pripomínajú unikátne historické zábery. Jedným z nich je fotka rumunských vojakov s civilistami na zničenom šimonovianskom moste.

Pokojný život v Baťovanoch narúšalo dunenie diel. Po rýchlom priblížení východného frontu, po tom, čo sa nemecké vojská začali sťahovať, bolo všetkým jasné, že sa blíži koniec druhej svetovej vojny. Ustupujúci nemeckí vojaci mali rozkaz odviezť z Baťovych závodov všetok materiál a topánky, ako aj zničiť továreň a hlavne kotolňu, aby ostala osada bez elektrickej energie. Zároveň pri ústupe v okolí Baťovian vyhodili do povetria niekoľko železničných mostov, ako napríklad most vo Veľkých Bieliciach nad riekou Nitrica.

Zničiť továreň i kotolňu v Baťovanoch sa nemeckým vojakom vďaka pohotovému zásahu riaditeľa a vrátnikov nepodarilo. Pod zámienkou pohostenia opili členov diverznej skupiny a tá už v alkoholovom opojení nebola schopná zavŕšiť svoje záškodníctvo. Ako preventívne opatrenie pred krádežou alebo poškodením najdôležitejších častí továrenskej kotolne (na foto) ich zamestnanci promptne demontovali a skryli zahrabaním do štrku.

 

Písal sa pondelok 2. apríla 1945. Vojská 1. Rumunskej armády (konkrétne 1. Bukureštská divízia) skoro bez výstrelu oslobodili Baťovany. Rumunskí vojaci táborili na kraji Baťovian. Na fotografii sa nachádzajú pri poslednom osmidomku, ktorý stojí blízko dnešnej výškovej budovy. V pozadí vidno objekt, v ktorom momentálne sídli úrad práce.

Nad malou-veľkou obcou Baťovany zaviala v apríli 1945 vlajka Československej republiky – vlajka slobody. Na fotografii vojaci rumunskej armády prechádzajúci cez dnešné Námestie SNP, vľavo vidno roh budovy dnešnej Strednej odbornej školy Jána Antonína Baťu a v pozadí domy na Červenej ulici.

oslobodenie partizanske oslobodenie partizanske oslobodenie partizanske oslobodenie partizanskeho

foto: archív OZ PHKaOP