Úspech vo futbalovej kariére: Partizánčan Marek Švec si otvoril strelecký účet vo Fortuna lige

1724
Marek Švec Partizánske Fortuna liga

Sedemnásťročný futbalový útočník Marek Švec z Partizánskeho dosiahol ďalší výrazný míľnik vo svojej športovej kariére. V drese klubu FC ViOn Zlaté Moravce vsietil premiérový gól vo Fortuna lige.

V druhú marcovú sobotu sa Šveco, ako znie Marekova prezývka, dočkal debutu vo Fortuna lige. V úvodnom nadstavbovom kole o titul vybehol na trávnik v 85. minúte zápasu na pôde svojho predošlému tímu v Dunajskej Strede, kde Zlatomoravčania prehrali 0:2. Tréner Ľuboš Benkovský dal talentovanému útočníkovi ďalšiu šancu až 22. mája v poslednom 10. kole nadstavbovej časti o titul v Žiline. Všetko má svoj dôvod. Tréner to tak videl a mne neostávalo nič iné, len rešpektovať jeho rozhodnutia a naďalej poctivo a tvrdo makať. A počkať si presne na takúto šancu,“ s pokorou prízvukuje Marek Švec.

Po prvý raz v základnej zostave

Odchovanec FK Tempo Partizánske vybehol na trávnik po prvý raz v základnej jedenástke. Domáci šošoni síce vyhrali 5:1, no o jediný gól FC ViOn sa postaral práve Marek Švec. Ten sa do prvej veľkej príležitosti dostal v 28. minúte, kedy po Kyziridisovom centri z ľavého krídla pred bránku jeho hlavičku žilinský brankár Petráš zachytil na bránkovej čiare. „Vtedy som si pomyslel, že je to veľká škoda, lebo to mohla byť prvá a zároveň aj posledná šanca. Snažil som sa ale ďalej a veril som, že príde aj ďalšia príležitosť,“ prezradil rodák z Partizánskeho.

Premiérový gól hlavou

V 71. minúte sa už dočkal a otvoril strelecký účet vo Fortuna lige. Po Čonglyho centri z pravej strany hlavou umiestnil loptu k pravej žrdi. „Som rád, že som dostal šancu a ešte viac sa teším, že som ju aj využil. Veľmi som bol šťastný, keď lopta skončila v sieti. Viem, čo to znamená streliť premiérový gól. Venujem ho celej mojej rodine, ktorá ma neustále podporuje,“ vyznal sa Marek Švec. V sedemnástich rokoch sa zaradil k najmladším hráčom, ktorým sa podarilo skórovať v najvyššej slovenskej futbalovej súťaži mužov.

V gólových štatistikách predčil otca

Do klubovej kasy však už nemusel prispieť. „Tentoraz ma to nestálo nič. Premiéru vo Fortuna lige som si už odkrútil proti DAC a svoj prvý gól za ViOn som strelil ešte v prípravnom zápase. Chalani mi to spočítali už vtedy,“ smeje sa Marek Švec.

V súvislosti s premiérovým gólom však nezabudol podpichnúť svojho otca Mareka, po ktorom zdedil futbalové gény. Švec senior hral najvyššiu slovenskú futbalovú súťaž v drese Prievidze pod trénerom Vladimírom Goffom. Sieť na súperovej bránke sa mu však nepodarilo napnúť. A v tomto ukazovateli ho Marek junior už predčil: „Povedal som mu, že mne sa to podarilo a jemu nie. Nepovedal na to nič, len sa smial a tešil sa spolu so mnou. Keď som bol malý, venoval mi veľa času, často sme spolu trénovali. Stále sa mi však snaží dávať rady ohľadom futbalu, aj keď teraz je to skôr o povzbudzovaní a psychike.“

Druhý zápas – druhý gól

Pôsobenie v FC ViOn si Marek Švec pochvaľuje: „Zatiaľ sa v klube cítim dobre. Veľa sa toho učím a hlavne rýchlo, predsa len, je to už mužský futbal. Prial by som si už zostať v základnej zostave a dosiahnuť ďalšie úspechy.“ Zdá sa, že želanie rodáka z Partizánskeho bolo vypočuté. O tri dni nastúpil 178 cm vysoký útočník opäť v základnej zostave FC ViOn. A v semifinálovom play-off súboji s AS Trenčín o Európsku konferenčnú ligu opäť skóroval! A znovu hlavou!

V 57. minúte po Kyziridisovom milimetrovom centri prudkou hlavičkou stanovil výsledok na 2:0 a zároveň spečatil postup Zlatých Moraviec do finále. „Netvrdil by som, že hlavičkovanie je moja špecialita. Snažím sa zakončiť podľa toho, ako sa ku mne dostane lopta. Jednoducho, keď dostanem príležitosť, snažím sa užívať si zápas naplno. A potom prídu aj príležitosti, ktoré chcem premeniť,“ s úsmevom dodal talentovaný Marek Švec, ktorý vo svojich sedemnástich rokoch dosiahol v aktuálnej sezóne slušnú bilanciu. Dva zápasy po sebe v základnej zostave fortunaligistu, 171 minút strávených na ihrisku a dva góly medzi slovenskou mužskou elitou.

Futbalovú kariéru rozbehol Marek Švec v FK Tempo Partizánske. Pokračoval v žiackych výberoch FC ViOn Zlaté Moravce, aby svoje futbalové danosti piloval v dorasteneckých tímoch mládežníckej akadémie DAC 1904 Dunajská Streda. Aj na Žitnom ostrove preukázal svoje prednosti a tri roky v rade bol najlepším strelcom medzi dorastencami. V januári tohto roka sa vrátil pri rieku Žitavu a s FC ViOn Zlaté Moravce podpísal trojročnú zmluvu.