Základná škola na Šípku sa teší z prvého medu: Premiérové stáčanie prinieslo až 8 kilogramov

182
príprava na stáčanie medu, ZŠ Šípok

V závere apríla bol v areáli Základnej školy (ZŠ) na Malinovského ulici umiestnený včelí úľ. Všetci s napätím čakali, ako sa bude včelám v školskej záhrade dariť. V predposledný deň školského roka sa pristúpilo k prvému stáčaniu medu.

Včelár a zároveň bývalý stredoškolský učiteľ na miestnom gymnáziu Vojtech Vlček, ktorý sa o úľ príkladne stará, vybral z medníka plásty, z ktorých sa neskôr med vytáčal. „Tie, ktoré sú už zakonzervované, sa odviečkujú. Potom ich dáme naspäť, včely si rámiky vyčistia, dostavajú, čo bude narušené a budú sa snažiť ukladať ďalej na zimu,“ vysvetlil včelár. Pri úli sa zišli žiaci i pedagógovia. Tí, ktorí boli v tesnej blízkosti včiel, si nasadili ochranné klobúky. „Bol som prekvapený, že boli celkom pokojné. Ani jedna ma nepoštípala, čo nebýva zvykom,“ hovorí s úsmevom Vojtech Vlček.

Nový projekt neformálneho vzdelávania Včely na školách má úspech nielen u detí, svojich nadšencov si našiel aj medzi učiteľmi. „Je to veľmi zaujímavé. Málokto má doma včely a tým, že sa o nich žiaci učia aj v škole, je to úplne iné, pretože si teoretické vedomosti hneď prepoja s praxou. Sme zvedaví, koľko medu vytočíme a ako to celé prebieha,“ podotkla riaditeľka ZŠ na Malinovského ulici Alena Barancová. Prvé zásoby poslúžia ako darček. „Samozrejme, keď bude medu viac, určite ho budeme používať aj v školskej kuchyni,“ dodala riaditeľka.

Stáčanie v novej modernej kuchynke

Následne sa žiaci i pedagógovia presunuli do školskej cvičnej kuchynky, kde prebiehalo samotné stáčanie medu. „Viečka treba otvoriť, následne dať plásty do medometu a stočiť. Rámiky uložíme do medometu smerom nahor, aby nešli proti odstredivej sile, naopak, aby ona med pomohla vytiahnuť von z plástov,“ opísal včelár. Podľa jeho slov ide o kvetový a lipový med, keďže je žltý a redší.

stáčanie medu, školská kuchynka ZŠ Šípok

Žiaci už síce naplno prázdninujú, ale o včielky bude postarané aj počas leta. Úľ príde včelár ešte skontrolovať. „Ak bude nejaký med, tak ho vytočím. Včely budem musieť od polovice októbra prikrmovať, aby sa chystali na zimu. To, čo som im zobral, im budem musieť vrátiť. Na jednu včeliu rodinu to vychádza približne 10 – 15 kilogramov cukru vo vode. Oni si to pripravia na zimu, aby prežili,“ zdôraznil Vojtech Vlček.

Nechýbala ochutnávka prvých zásob. Výsledkom premiérového stáčania je 8,5 kilogramu medu. V septembri by mal na škole začať fungovať aj včelársky krúžok.

Foto: ZŠ na Malinovského ulici v Partizánskom

Vyštudovala editorstvo a vydavateľskú prax na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. Miluje knihy a písanie. Rada s ľuďmi komunikuje a rovnako ich počúva, preto ju baví prinášať životné príbehy, ktoré majú výpovednú hodnotu.