Najskôr kamene, teraz živé zvieratá: Je to neetické a nehumánne, farby ich môžu otráviť a zabiť, tvrdí ochranár

1190
vesele kamene partizanske

Aj v Partizánskom sa v posledných mesiacoch rozšíril trend takzvaných veselých kameňov. Tejto zábave sa tešia najmä malé deti, ktoré si môžu na obyčajný kameň nakresliť svoj vlastný výtvor, nájsť mu správne miesto a čakať, či ho nájde niekto iný a posunie ho inam. Aj takáto hra môže mať svoje negatíva, najmä ak sa do nej rozhodnete zapojiť živé tvory, napríklad slimáky a ich ulity.

Ako nám vysvetlil ochranár Jaroslav Slašťan zo Štátnej ochrany prírody SR, nanášanie akýchkoľvek farieb na časti tiel živočíchov je nehumánne a neetické. Každé sfarbenie živočícha v prírode má svoje opodstatnenie a význam. „Niekedy ide o ochrannú funkciu, napríklad kamufláž, úlohou je urobiť živočícha „neviditeľným“ pre predátorov. V iných prípadoch je úlohou sfarbenia, napríklad červeno-čiernej či žlto-čiernej kombinácie napodobňovať jedovaté živočíchy, takéto sfarbenie či správanie (pohyb, zvuky) sa nazýva mimikry,“ ozrejmil ochranár.

Ľahšia korisť

Práve zásah do prirodzeného vzhľadu vedie k ich zraniteľnosti, čo vedia využiť iné zvieratá. „Majú veľmi dobrý zrak, na rozdiel od väčšiny cicavcov, ktoré vidia čiernobielo, vtáky sú schopné vnímať až štyri spektrá, napríklad aj ultrafialové žiarenie. Preto slimáky s pestrými ulitami rýchlejšie odhalia predátory, napríklad drozdy, ktorým poslúžia ako potrava,“ uviedol ochranár.

Chemikálie spôsobia smrť

Ďalšou dôležitou vecou sú chemické látky, ťažké kovy a iné prvky, ktoré sa z farieb môžu cez ulitu dostať do tiel mäkkýšov, spôsobiť ich otravu a smrť. „Ak by takéhoto slimáka skonzumoval predátor, môže sa otráviť aj on. Každopádne je maľovania na živočíchy i živé rastliny neetické a necitlivé. Na trhu je množstvo produktov, ako plátna, polystyrénové gule, vajcia, na ktorých sa dá realizovať takáto aktivita bez ohrozenia zdravia a života živočíchov,“ poznamenal Jaroslav Slašťan.

pomalovane slimaky partizanske
zdroj: FB Baťovčanky

Pozor i na kamene

Pri kreslení by rodičia mali zvážiť aj to, čím deti svoje diela vytvárajú. Maľované kamene môžu byť závadné, ak sa na ne nanášajú lak na nechty alebo akrylové farby, keďže akryl je syntetická látka, ktorá vzniká polymerizáciou kyseliny akrylovej. Zakúpiť deťom by ste radšej mali svetlostále prírodné ekologické farby a nátery na vodnej báze, ktoré sú veľmi ohľaduplné k životnému prostrediu.

Nelepte ozdoby a trblietky

Podľa slov ochranára, je nezodpovedné lepiť na kamene predmety a ozdoby ako samolepky, lepiace pásky, stuhy, trblietky, očká a iné ozdoby. Tie postupom času opadajú, zostanú v prírode, sú ťažšie rozložiteľné, obsahujú ťažké kovy a príroda si s nimi sama neporadí. Čo sa týka uloženia kamienkov či maľovaných predmetov v prírode ochranár neodporúča miesta, v ktorých by ohrozovali vodné zdroje, zdravie zvierat, ľudí alebo ich majetok. „Neukladajte ho do vodných tokov, prírodných alebo umelo vytvorených vodných plôch. Myslite na životné prostredie a bezpečnosť živočíchov a rastlín,“ dodal Jaroslav Slašťan.

foto: FB Baťovčanky, FB Veselé kamene